Sex i minimalizm. Calvin Klein jest już siedemdziesięciolatkiem!

Calvin Klein w kwietniu 2011 roku
Calvin Klein w kwietniu 2011 roku http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Calvin_Klein_2011_Shankbone.JPG
Stworzył amerykański minimalizm lat 90., rozebrał faceta i pokazał go na Times Square, wylansował także modę na eksponowanie majtek z logo. Logo CK i Calvin Klein to dziś symbole mody, zupełnie jak LV czy Coco Chanel.

Calvin Klein nie projektuje już dla swoich marek, ale jego postać i nazwisko to ponadczasowe symbole mody. Co takiego zrobił Kelvin, że stał się królem oraz synonimem nowczesnej mody? Jego twórczość, w dużym skrócie, można skwitować dwoma słowami: sex i minimalizm.

O kulturowym kontekście czytajcie więcej: Calvin Klein – zmysłowy król unisexu kończy dziś 70 lat

Calvin Klein był dla mody tym samym czym byli minimaliści dla sztuki. Odkrył, że w skrajnej prostocie może tkwić niezwykłe wyrafinowane. Klein sprawiał, że na początku lat 90., synonimem luksusu stał się świetnie skorojony kawałek białego materiału – wsówana sukienka bez ramiączek, zwana shift dress.Calvin Klein to jednocześnie pierwszy projektant, który traktował męskie ciało jako obiekt pożądania i robił to na masową skale. Prawie nagich mężczyzn, w mocno dwuznacznych pozach, pokazywał w reklamach telewizyjnych i wielkoformatowych outdoorach. Jedna z takich reklam zawisła w 1982 roku na Times Square w Nowym Jorku. Wzbudziła ogromną sensację.


Czytaj również: Jil Sander wróciła do domu mody, który wymyśliła. Jest pierwsza kolekcja!


Nie można w końcu zapomnieć, że Calvin Klien rozebrał młodziutką Kate Moss i Marky Marka – młodziutkie ikony lat 90.


Happy Birthday Calvin!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...